BNP Paribas Bank Polska prognozuje, że stopa referencyjna wzrośnie do 8% w I kw. 2023 r. z obecnych 6,75%, podał bank. Ekonomiści banku oceniają, że pod koniec przyszłego roku pojawi się „przestrzeń do pewnego złagodzenia polityki pieniężnej”.
„Spowolnienie gospodarcze przy wysokiej inflacji stawiać będzie Radę Polityki Pieniężnej w trudnym położeniu. Według nas jednak, cykl zacieśnienia polityki pieniężnej będzie kontynuowany. W scenariuszu bazowym zakładamy, że stopa referencyjna NBP osiągnie w pierwszym kwartale przyszłego roku poziom 8%, choć biorąc pod uwagę komunikację RPP prawdopodobieństwo mniejszej skali zacieśnienia do 7-7,5% jest relatywnie duże” – czytamy w raporcie BNP Paribas BP „Miękkie lądowanie czy głęboka recesja? Trudna zima przed polską gospodarką”.
Jak wskazał główny ekonomista Banku BNP Paribas Michał Dybuła, „ryzyko odchylenia się inflacji od celu w średnim terminie będzie mocnym argumentem za tym, aby politykę pieniężną dalej zacieśniać”, ale w mniejszej skali i tempie.
„Po zacieśnieniu polityki pieniężnej na początku przyszłego roku sądzimy, że pod koniec roku pojawi się przestrzeń do obniżek, a stopa referencyjna spadnie do poziomu 7%” – czytamy w raporcie.
Zdaniem ekonomistów, obniżki stóp procentowych w przyszłym roku nastąpią głównie za sprawą za sprawą wyhamowania inflacji bazowej.
„Skala przyszłorocznego (i późniejszego) luzowania poza czynnikami krajowymi będzie także w dużej mierze zależeć od polityki głównych banków centralnych” – podsumowano w raporcie.
Źródło: ISBnews