Koszt proponowanej przez rząd waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego przy wskaźniku 109,6% szacowany jest na ok. 27,5 mld zł w 2023r., poinformowała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
Propozycja zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023r. była tematem wspólnego posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.
„Rada Ministrów przyjęła propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r., w której strona rządowa proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r., na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.” – czytamy w komunikacie po w komunikacie po posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego (RDS).
W związku z tym prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. ma miałby wynieść nie mniej niż 109,6%.
„[Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha] zakomunikowała, że koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego przy wskaźniku 109,6% szacowany jest na ok. 27,5 mld zł” – czytamy także.
W komunikacie podano także, że strona związkowa uważa propozycję rządową za niewystarczającą. Postuluje zwiększenie tego wskaźnika o co najmniej 50% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2022.
Natomiast spośród organizacji pracodawców Konfederacja Lewiatan opowiada się za ustawowym poziomem waloryzacji rent i emerytur na 2023 r. zaś Pracodawcy RP, ZRP, i BCC proponują wzrost emerytur i rent w 2023 r. na poziomie 7,8%
Stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska, podano także.
Stronę rządowa w posiedzeniu reprezentowała wiceminister Barbara Socha z MRiPS oraz wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Źródło: ISBnews
Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam