CTP uzyskał finansowanie w wysokości 200 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na wdrożenie programu zakładającego instalację paneli fotowoltaicznych w całym europejskim portfolio parków biznesowych, podała spółka. Do 2025 roku na dachach CTParks w samej Polsce powstanie do 50 MWp elektrowni fotowoltaicznych.
„Za trzy do pięciu lat moc elektrowni fotowoltaicznych w naszych polskich parkach przemysłowo-magazynowych wyniesie 80 MWp – to wzrost o 700% w stosunku do 2023. Inwestycje w rozwój energii solarnej niosą za sobą korzyści środowiskowe, ekonomiczne i strategiczne. Ekologia w nieruchomościach komercyjnych to już nie tylko kwestia dobrych praktyk, ale podstawowy element etyki biznesowej przekładający się na długoterminową stabilność oraz efektywność operacyjną zarówno deweloperów, jak i najemców. Od początku obecności w Polsce tworzymy zrównoważoną infrastrukturę magazynową – w sumie to już ponad pół miliona m2 hal. Czas na wykorzystanie potencjału energii słonecznej w naszym portfolio” – powiedział Deputy Country Head w CTP Poland Bogi Gabrovic, cytowany w komunikacie.
Od 2020 roku wszystkie nieruchomości realizowane pod szyldem CTPark są przystosowane do montażu PV. Deweloper zakończył 2022 r. z instalacją o łącznej mocy 38 MWp. W tym roku zamierza zwiększyć ten wynik o dodatkowe 100 MWp. Finansowanie EBI wesprze realizację średnioterminowego celu CTP, jakim jest osiągnięcie 400 MWp do 2026 roku. W lokalizacjach, w których energia odnawialna nie jest obecnie dostępna, deweloper silnie współpracuje z dostawcami usług energetycznych, aby zapewnić klientom dostęp do OZE w 100%, podkreślono.
CTP do końca dekady planuje niemal podwoić swój portfel nieruchomości w CEE do 20 mln m2 powierzchni magazynowej, a w dłuższej perspektywie stworzyć całkowicie niezależne energetycznie parki przemysłowe – w których cała energia, zużywana na miejscu, będzie generowana w CTPark, a jej nadmiar dostarczany do lokalnej sieci w celu wsparcia sąsiednich społeczności. Zmniejszy to całkowite koszty najmu dla klientów CTP i pomoże w stworzeniu bardziej odpornej na globalne zawirowania i bezpiecznej siatki energetycznej, jednocześnie obniżając ślad węglowy zarówno dewelopera, jak i najemców inwestycji.
„CTP od dawna jest pionierem w tworzeniu zrównoważonej przestrzeni przemysłowej i logistycznej, a teraz stosujemy tę samą długoterminową wizję i ambicję w stosunku do rozwoju energii odnawialnej. Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego przyspieszy nasze plany zwiększenia potencjału energii słonecznej w naszym portfolio i pomoże nam osiągnąć średnioterminowy cel zainstalowania 400 MWp do 2026 roku. Wesprze nas także w realizacji długofalowych założeń, według których parki biznesowe CTP będą dodatnie energetycznie (Positive Energy Buildings). Oznacza to, że będą mogły produkować i udostępniać nadwyżki energii odnawialnej, z korzyścią nie tylko dla naszych klientów i lokalnych społeczności, w których działamy, ale także dla naszej planety” – dodał dyrektor operacyjny CTP Peter Ceresnik.
CTP jest największym w Europie kontynentalnej, pod względem powierzchni najmu brutto, właścicielem, deweloperem oraz zarządcą nieruchomości logistycznych i przemysłowych notowanym na giełdzie. Firma posiada w portfelu ponad 9,5 mln m2 powierzchni w dziesięciu krajach.
Źródło: ISBnews