Celon Pharma zawarł z Salk Institute for Biological Studies (Salk) umowę w sprawie zakupu licencji dotyczącej pakietu patentowego w zakresie metod leczenia zaburzeń metabolicznych, podała spółka. Na podstawie umowy Salk przyznał Celon Pharmie niewyłączną, zbywalną (na warunkach określonych w umowie) licencję w zakresie komercyjnego wykorzystania lub komercyjnej sprzedaży licencjonowanego produktu do leczenia cukrzycy i chorób metabolicznych u ludzi.
„Transakcja umożliwi spółce kontynuację prac klinicznych nad analogiem białka FGF1 w leczeniu cukrzycy typu II, a także rozszerzenie prac rozwojowych na inne metaboliczne wskazania kliniczne. Dotychczas przeprowadzone przez spółkę badania potwierdziły, że opracowany w ramach projektu FAIND kandydat na innowacyjny lek przeciwcukrzycowy o symbolu M43, oparty na analogu białka FGF1, może stanowić nową, alternatywną i bezpieczną terapię dla pacjentów cierpiących na cukrzycę typu II. Wykazał on bowiem silny efekt przeciwcukrzycowy, a dzięki nowym, selektywnym mutacjom w białku FGF1, jest wolny od ryzyka nowotworzenia. M43 jest na końcowym etapie badań przedklinicznych, a w 2021 roku spółka złożyła zgłoszenie patentowe na nowe analogi FGF1, obejmujące M43. Obecny zakup stanowi istotny element domykający dla posiadania pełnych, nieograniczonych praw komercjalizacyjnych M43” – czytamy w komunikacie.
Projekt FAIND („Nowa terapia cukrzycy z zastosowaniem analogu białka FGF1”) prowadzony przez Celon Pharma, jako lidera, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, uzyskał w 2016 roku dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – koszt realizacji projektu został określony na 13,4 mln zł, przy czym maksymalna kwota wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem za badania przemysłowe to 9,9 mln zł. Termin realizacji projektu jest obecnie wydłużony do 2023 roku i obejmuje również wczesne etapy badań klinicznych, przypomniano.
Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2016 r.
Źródło: ISBnews