Dodatek motywacyjny dla funkcjonariuszy, którzy zamiast przejść na emeryturę, zdecydują się pozostać w służbie zakłada projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więzienne, przyjęty dzisiaj przez Radę Ministrów, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
Projekt dotyczy funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej którzy przepracowali 25 lat.
„Wprowadzenie dodatku ma na celu zatrzymać w służbie doświadczonych funkcjonariuszy a tym samym poprawić sytuację kadrową w formacjach podległych MSWiA i Służbie Więziennej” – czytamy w komunikacie.
Jeśli funkcjonariusz Policji, SG, SOP, PSP i SW zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury:
- po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie;
- po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.
W ramach poszczególnych służb dodatek motywacyjny ma być świadczeniem powszechnym.
Dodatek ma przysługiwać funkcjonariuszom:
- którzy uzyskali pozytywną opinię służbową,
- przeciwko którym nie toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne.
Projekt zakłada również zmianę zasad naliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. To jedne z ważniejszych rozwiązań, które mają motywować funkcjonariuszy do pozostania w służbie jak najdłużej i zapewnić im bezpieczne warunki jej pełnienia. Powinny zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2020 r.
Projektowane przepisy stanowią realizację jednego z punktów porozumienia zawartego między ministrem spraw wewnętrznych i administracji a przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy formacji podległych MSWiA. Regulacja ta stanowi też odpowiedź na porozumienie zawarte między ministrem sprawiedliwości a związkami zawodowymi Służby Więziennej, podano.
Projekt zakłada też, że funkcjonariuszowi przysługiwać będzie zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone.
Funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy (za wiek, staż i trudne warunki służby) wypłacany ma być ekwiwalent pieniężny w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia przysługującego na ostatnio zajmowanym stanowisku.
Projekt wprowadza także przejrzyste zasady i procedury prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Wzmocnione mają zostać – jak podano w komunikacie – prawa funkcjonariuszy. Przykładowo funkcjonariusz będzie mógł: np.
- wnieść sprzeciw od rozmowy dyscyplinującej;
- złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze dyscyplinarnej.
W projekcie szczegółowo określono warunki otrzymywania wyżywienia w naturze. Wprowadzono też możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia w naturze. Świadczenie pieniężne ma być przyznawane m.in. funkcjonariuszowi za służbę pełnioną na wolnym powietrzu od 1 listopada do 31 marca przez co najmniej 4 godziny dziennie.
Źródło: ISBnews