Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) oraz Litgrid – operatorzy systemów przesyłowych w Polsce i na Litwie – podpisali z konsorcjum firm MEWO, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Garant Diving umowę na wykonanie badania dna Bałtyku pod trasę planowanego kabla Harmony Link, który połączy Polskę i Litwę, podały PSE. Zgodnie z umową, prace zakończą się w III kwartale 2021 roku.
„Zgodnie z umową wykonawca przeprowadzi badania geofizyczne i geotechniczne dna morskiego wzdłuż planowanej trasy kabla między polskim i litewskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Na podstawie badań powstanie raport, który określi budowę dna, jego głębokość, ukształtowanie oraz budowę geologiczną. Na tej podstawie podjęte zostaną decyzje dotyczące sposobu układania kabla” – czytamy w komunikacie.
Badania pozwolą też na wykrycie obiektów takich jak wraki, niewybuchy (tzw. UXO) czy inne niebezpieczne elementy zalegające na dnie morza. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.
„Konsorcjum pod przewodnictwem spółki MEWO złożyło najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym. MEWO jest polską firmą z międzynarodowym doświadczeniem w realizacji podobnych projektów, w tym badaniach dna morskiego pod morskie farmy wiatrowe, rurociągi i kable telekomunikacyjne. Zgodnie z umową prace zakończą się w trzecim kwartale 2021 roku. Nie będą miały one wpływu na środowisko Morza Bałtyckiego” – czytamy dalej.
Harmony Link to podmorska kablowa linia energetyczna o długości ok. 330 km, która połączy stacje w Żarnowcu na Pomorzu oraz w Darbenai na Litwie. Zostanie wybudowany w technologii prądu stałego (ang. High Voltage Direct Current, HVDC) i pozwoli na przesył energii z mocą 700 MW. Harmony Link będzie drugim połączeniem elektroenergetycznym między Polską a Litwą – od 2016 roku działa napowietrzna linia LitPol Link, łącząca stacje Ełk i Alytus na Litwie. Podmorski kabel pozwoli na poprawę bezpieczeństwa energetycznego regionu, otwierając drogę do synchronizacji systemów energetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach unijnego mechanizmu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility, CEF), wskazały PSE.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości ponad 14 tysięcy kilometrów oraz 107 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.
Źródło: ISBnews