Projekt nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), wprowadzający możliwość tworzenia przez Agencję spółki w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych (KSH), a także nabywania przez nią udziałów lub akcji innych spółek trafił właśnie do konsultacji, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).
Uwagi do projektu można składać do 14 września.
„Agencja po analizie przedsięwzięcia, dla którego zakładana będzie spółka oraz po uzyskaniu zgody organu nadzorującego będzie […] mogła utworzyć spółkę w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych. […] Możliwość zakładania spółek prawa handlowego oraz udziału w takich spółkach przyczyni się również do zwiększenia elastyczności w wykonywaniu ustawowych zadań Agencji m.in. poprzez zapewnienie świadczenia przez zakładane spółki wysokiej jakości wyspecjalizowanych usług na rzecz Agencji m.in. w zakresie budowy, rozbudowy i unowocześnienia istniejących systemów informatycznych” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Utworzenie wyspecjalizowanego podmiotu, obsługującego Agencję w zakresie IT ma przyczynić się do uniezależnienia ARiMR od podmiotów zewnętrznych. Jedynym wspólnikiem spółki będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podano także.
Według założeń, nowy podmiot zajmowałby się nie tylko rozwojem i utrzymaniem systemów zbudowanych dotychczas przez ARiMR, ale także sam wytwarzałby niezbędne oprogramowanie na potrzeby ARiMR oraz przejmował rozwój i utrzymanie systemów zbudowanych przez dostawców zewnętrznych. Docelowo miałby tworzyć większość aplikacji przeznaczonych dla Agencji.
Realizacja zadań przy wykorzystaniu możliwości zakładania spółek oraz nabywania udziałów lub akcji przewidziana jest obecnie w przypadku: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Agencji Mienia Wojskowego (AMW), przypomniano.
Z projektu wynika, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w 2021r, a spółka rozpocznie funkcjonowanie w 2022 r. Koszt jej utworzenia – według oceny skutków regulacji (OSR) – to 134,6 mln w pierwszym roku funkcjonowania, a łącznie w ciągu 10 lat – 145 mln zł.
Wydatki budżetu państwa dotyczą wniesienia wkładu pieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Środki finansowe na ten cel zostaną przekazane Agencji przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi w formie dotacji celowej. Jednocześnie zgodnie z projektowaną ustawą w skutkach finansowych uwzględniono udzielanie spółce dotacji podmiotowej.
Korzyści wynikają głównie z zastąpienia własnymi rozwiązaniami informatycznymi dwóch kluczowych systemów aktualnie opłacanych przez ARiMR u dostawców zewnętrznych. Uwzględniono też oszczędności wynikające ze zmniejszenia zatrudnienia przez Agencję oraz zmniejszenia kosztów przesyłek pocztowych m.in. do producentów rolnych wynikające z wprowadzenia dzięki spółce obsługi wniosków o pomoc za pośrednictwem aplikacji publicznych.
Ponadto w ustawie planowane jest poszerzenie katalogu stanowisk w strukturze Agencji, które obsadzane są w drodze powołania i w których przypadku powołanie jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy. W dotychczasowym stanie prawnym katalog ten obejmował stanowiska: prezesa Agencji, zastępcy prezesa Agencji, kierownika komórki organizacyjnej w centrali Agencji i jego zastępcy, dyrektora oddziału regionalnego i jego zastępcy, kierownika biura powiatowego i jego zastępcy oraz kierowników biur w oddziałach regionalnych i ich zastępców. Teraz ten katalog ma zostać rozszerzony o stanowisko doradcy prezesa Agencji.
Źródło: ISBnews