Projekt rozporządzenia ministra aktywów państwowych w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie jednorazowych odpraw pieniężnych dla górników z likwidowanych zakładów trafił do konsultacji, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Uwagi do projektu można składać do 10 listopada.
„Projektowane rozporządzenie określa warunki formalne przyznawania dotacji budżetowej, a także sposób wykorzystania i tryb rozliczania tej dotacji oraz warunki czasowego wstrzymania wypłaty przyznanej dotacji […]. Projektowane rozporządzenie precyzuje, że przyznana przez ministra dotacja, przekazywana jest w transzach. Podstawę wypłaty transzy dotacji stanowi przedłożenie przez przedsiębiorstwo górnicze […] wniosku o wypłatę transzy oraz rozliczenia miesięcznego dotacji” – czytamy w uzasadnieniu.
Planowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego przepisach ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, które stanowi, że minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin określi w drodze rozporządzenia:
– szczegółowe warunki i tryb przyznawania dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie jednorazowych odpraw pieniężnych,
– tryb rozliczania dotacji budżetowej
– szczegółowe warunki powodujące czasowe wstrzymanie wypłaty przyznanej dotacji budżetowej.
Projekt zakłada, że dotację przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa górniczego. Wniosek ten powinien zawierać: oznaczenie przedsiębiorstwa, liczbę osób uprawnionych do otrzymania jednorazowej odprawy pieniężnej, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczoną część oraz wysokość środków koniecznych do sfinansowania jednorazowych odpraw pieniężnych, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczoną część.
Zgodnie z projektem rozporządzenia dotacja przyznana przez ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin jest przekazywana w transzach, na rachunek bankowy specjalnie wyodrębniony przez przedsiębiorstwo w tym celu. Projekt nakłada na przedsiębiorstwa górnicze obowiązek miesięcznego i rocznego rozliczenia dotacji.
Obowiązek przedłożenia miesięcznego rozliczenia nie dotyczy transzy dotacji wnioskowanej po raz pierwszy i drugi, co wynika bezpośrednio z terminów przedkładania rozliczeń oraz terminów przekazywania transz.
W projekcie wskazano, że udzielona dotacja w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlega zwrotowi.
Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która znajduje się obecnie na etapie prac parlamentarnych przedłuża możliwość zbywania kopalń na rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) oraz działania osłonowe do końca 2023 r. Tymi działaniami są: urlop górniczy, urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla i jednorazowa odprawa pieniężna.
Nowela rozszerza możliwość skorzystania z jednorazowej odprawy pieniężnej przez pracowników powierzchni o grupę uprawnionych o pracowników dołowych, posiadających co najmniej roczny staż pracy pod ziemią w przedsiębiorstwie górniczym. Obniża również próg wymaganego stażu pracy w przedsiębiorstwie górniczym z 5 lat do 1 roku.
Nowela zwiększa limit wydatków budżetu państwa ten cel do kwoty 8 245 mln zł.
Źródło: ISBnews