Tauron Polska Energia zdecydował o pozostawieniu w grupie spółki zależnej Tauron Ciepło, podała grupa.
„Decyzję o pozostawieniu o pozostawieniu 100% udziałów spółki Tauron Ciepło w strukturach grupy podjął zarząd Tauron Polska Energia. Analizy dokonane w ostatnich miesiącach wskazały, że wobec zaostrzającej się polityki dekarbonizacyjnej Unii Europejskiej najkorzystniejszym modelem dalszego rozwoju spółki ciepłowniczej będzie konwersja jej źródeł wytwórczych z węglowych na gazowe, a w przyszłości także wodorowe” – czytamy w komunikacie.
Dodatkowo zmiana sposobu zasilania ciepłowni ma poprawić dostępność oferty ciepłej wody, całorocznego ogrzewania, a w dalszej perspektywie chłodu sieciowego.
„Nowoczesne ciepłownictwo odegra kluczową rolę w dekarbonizacji polskiej energetyki. Transformacja sektora w oparciu o gaz jako paliwo przejściowe pozwoli na ewolucję ciepłownictwa w stronę nisko- a z czasem zeroemisyjną. Obecnie niezbędne jest jednak podjęcie przez Unię Europejską decyzji regulacyjnych, pozwalających na szybkie inwestycje w wysokosprawne jednostki gazowe z perspektywą wodorową” – powiedział wiceprezes Taurona ds. strategii i rozwoju Patryk Demski, cytowany w komunikacie.
Łącznie do 2026 roku sieć ciepłownicza Tauron Ciepło zostanie rozbudowana o blisko 122 MWt.
Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład Tauron Ciepło – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi ok. 1170 MW.
Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi ponad 2100 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie Tauron Ciepło wynosi około 1000 km. Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych. Tauron Ciepło obsługuje łącznie prawie 4000 spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, ogrzewając w sezonie blisko 9 000 budynków w aglomeracji.
Tauron Polska energia jest spółką holdingową, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 % powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
Źródło: ISBnews