Złoto inwestycyjne kupiło 14% Polaków, wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię ARC Rynek i Opinia na zlecenie Mennicy Skarbowej. Najważniejsza dla kupujących jest cena za produkt oraz doświadczenie i długa obecność na rynku firmy sprzedającej produkty inwestycyjne. Kobiety częściej niż mężczyźni preferują zakup złotych sztabek, panowie zaś – jako swój cel inwestycyjny – wybierają monety bulionowe.
Nieco częściej po złoty kruszec, jako zabezpieczenie oszczędności, sięgają mężczyźni (18%) niż kobiety (10%). Terytorialnie wybija się na mapie Polski region południowo-zachodni, bowiem właśnie tam najwięcej ankietowanych zadeklarowało zakup złota, podano.
„Choć od 4 lat obserwujemy dynamiczny wzrost rynku złota w Polsce, to jednak mamy świadomość, że w złoty kruszec inwestują jednak nieliczni Polacy. Czynniki takie jak: covid, wojna, czy trwający kryzys inflacyjny zachęciły Polaków do lokowania swoich środków pieniężnych w ten kruszec, ale nadal znaczna większość Polaków nigdy nie miała w ręce prawdziwego, własnego złota (sztabki, monety). Jeśli popatrzymy w statystyki, dostrzeżemy, że tylko 14% mieszkańców Polski kiedykolwiek kupiło złoto. Tylko mała grupa naszych rodaków dostrzegła, że inwestując w ten kruszec, można zabezpieczyć wartość swoich oszczędności na długie lata. W mojej ocenie istnieje więc duży potencjał wzrostu tego rynku, szczególnie że Polacy coraz częściej kupują złoto jako prezenty dla swoich najbliższych np. na komunię czy wesele” – powiedział prezes Mennicy Skarbowej Jarosław Żołędowski, cytowany w komunikacie.
Dla inwestorów zabezpieczających swoje oszczędności najważniejsza w trakcie zakupu jest cena za produkt oraz przeliczenie ceny na ilość gramową kruszcu. Osoby deklarujące zakup złota w znacznym stopniu zwracają uwagę na rozpoznawalność tego metalu na świecie. To jeden z głównych czynników determinujących wybór złota jako sposobu dywersyfikacji oszczędności. Blisko 50% osób w wieku 18-34 ceni możliwość kupna kruszcu przez internet. Przy zakupie złota inwestycyjnego Polacy doceniają również co najmniej 10-letnią obecność sprzedawcy na rynku. Analizując przeprowadzane badania, możemy dostrzec także, że Polacy nie mają ulubionego złotego produktu inwestycyjnego. 49% ankietowanych wskazuje, że kupuje złote sztabki, 48% zaś deklaruje zakup złotych monet bulionowych. Najliczniejszą grupą osób, która preferuje zakup złotych sztabek, są wkraczający w dorosłość młodzi Polacy między 18. a 24. rokiem życia. Monety bulionowe kupują najczęściej osoby w wieku 35-44 lat.
„31% Polaków spośród wszystkich opcji rozważyłoby wręczenie złotych monet lub małych sztabek złota (do maksymalnie 400 zł) jako prezent ślubny. 19% ankietowanych mogłoby kupić złoto dla dziecka na komunię, a po 16% respondentów z chęcią kupiłoby złoto jako pamiątkę na chrzest lub narodziny dziecka” – wskazano również.
Badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków liczącej 1011 osób.
Źródło: ISBnews
Artykuł przynosi interesujące informacje na temat inwestowania w złoto. Cieszy mnie fakt, że coraz więcej Polaków decyduje się na zakup złota jako formę inwestycji. Wiedza na temat tego rynku jest bardzo istotna, a artykuł dostarcza kilka ważnych danych statystycznych. Chciałbym jednak przeczytać więcej o strategiach inwestycji w złoto, aby lepiej zrozumieć, jak to może wpływać na moje finanse. Ogólnie rzecz biorąc, artykuł jest dobrze napisany i wywołuje ciekawość na ten temat.