Alior Bank wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Związkiem Banków Polskich (ZBP) pracuje nad uruchomieniem specjalnych linii kredytowych na wymianę przestarzałych pieców, termomodernizację budynków jednorodzinnych oraz zakup fotowoltaiki w ramach programu „Czyste Powietrze”, podał bank. Kapitał z tytułu udzielonych kredytów będzie następnie częściowo spłacony z dotacji udzielonych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza w Polsce, redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz oszczędność energii wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, podano.
„Jako jeden z pierwszych banków zaangażowaliśmy się w konsultacje nad uwzględnieniem sektora bankowego w programie 'Czyste Powietrze’, wykorzystując wiedzę naszych ekspertów oraz dotychczasowe doświadczenia w kredytowaniu asortymentu towarów/usług, które objęte są również niniejszym programem. Rozumiemy potrzeby klientów, dysponujemy bogatą siecią sprzedawców, doradców, którzy udzielą wyczerpujących informacji i przeprowadzą klienta przez wymagane etapy procesu, jaki wspólnie wdrożymy” – powiedział dyrektor departamentu consumer finance i partnerstw strategicznych z Alior Banku Marcin Goderski, cytowany w komunikacie.
W wyniku porozumienia podpisanego pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Związkiem Banków Polskich ruszył kolejny etap konsultacji. W ramach współpracy planowane jest kredytowanie zakupu i montażu nowych źródeł ciepła, docieplenia budynków jednorodzinnych, czy też instalacji fotowoltaicznych w powiązaniu z opcją składania przez klientów – za pośrednictwem kanałów bankowych – wniosków o dotacje. Dedykowana akcja kredytowa ma poprawić zarządzanie energią cieplną w domach, a w efekcie ograniczyć powstawanie smogu w miastach. Start akcji kredytowej planowany jest na wrzesień br., wskazano również.
„Ekologia i troska o nasze otoczenie to część naszej nowo przyjętej strategii 'Więcej niż bank’. Jesteśmy więc otwarci na dalsze rozszerzanie naszej oferty kredytowej o nowe produkty na cele antysmogowe, które będą odpowiedzią na potrzeby naszych klientów. Mamy nadzieję, że nasi klienci i finalnie beneficjenci programu pozytywnie ocenią efekt naszych wspólnych prac” – dodał Goderski.
Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 76,73 mld zł na koniec 2019 r. Jego największym akcjonariuszem (31,93% udziału w kapitale zakładowym) jest Grupa PZU.
Źródło: ISBnews