Bumech widzi ożywienie na rynku węgla i jest zadowolony ze sprzedaży w III kwartale br., jednak całoroczny cel sprzedażowy (i również produkcyjny) nie zostaną osiągnięte, poinformował zarząd.
„Tak, po wiosennym negatywnym przesileniu w zakresie drastycznego spadku popytu na miał energetyczny obserwujemy znaczący jego wzrost. Producentom węgla pomaga również osłabienie złotego, po decyzji RPP. Spadek konkurencyjności importu węgla idzie w parze ze wzrostem konkurencyjności producentów krajowych. Wysoki popyt na węgiel gruby i miały utrzyma się do wiosny, gdyż spadku produkcji krajowej nie da się uzupełnić tanim importem. Dodatkowo w związku z blokadą portów ukraińskich oraz całkowitym zaprzestaniem wydobycia w tamtejszych kopalniach, prognozujemy, że nasz sąsiad, pomimo trudności wewnętrznych, skupi z Polski zapasy. Granicą wielkości tych zakupów są możliwości polskiej infrastruktury przeładunkowej” – napisał zarząd na czacie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, pytany, jak ocenia ożywienie na rynku węgla, czy jest zadowolony ze sprzedaży w III kw. i czy z optymizmem zapatruje się na IV kwartał.
„Niestety, cele produkcyjne i sprzedażowe, w związku z wiosenną wpadką i zbiegiem niekorzystnych czynników, nie zostaną osiągnięte. Dlatego na wiosnę wymyśliliśmy koncepcję z węglami grubymi oraz negocjowaliśmy sprzedaż eksportową już od momentu wiosennej blokady portu w Odessie, czego efekty prezentowane są w chwili obecnej. Wolumenowo będzie słabiej, jednakże nadrabiamy wysoką ceną grubych sortów i wysokim kursem dolara” – napisał także zarząd, pytany, czy w tym roku powtórzona będzie wielkość produkcji węgla z ubiegłego roku.
Zarząd poinformował także, że w związku z wyraźną poprawą koniunktury wznowił aktywność w zakresie sprowadzania węgla z RPA.
„Wspomniana umowa [z kontrahentem z RPA] wygenerowała przychód w wysokości 44 mln zł. Spadek popytu wymusił czasowe ograniczenie z naszej strony importu surowca wiosną tego roku. Poprawa koniunktury oznacza kontynuację tych działań w drodze do Polski znajduje się kolejny statek z surowcem z RPA” – czytamy na czacie.
Podstawowe obszary działalności Grupy Bumech to wydobycie węgla kamiennego w Kopalni Silesia oraz świadczenie usług w zakresie drążenia wyrobisk podziemnych, a także usług produkcji, serwisu i remontu urządzeń i maszyn górniczych. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2009 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 112 mln zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews