Zespół badawczy Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP), składający się z przedstawicieli firm zaangażowanych w projekt, w tym KEPCO E&C, dokonał oceny infrastruktury energetycznej, kwestii środowiskowych i warunków wodnych pod kątem procesu chłodzenia el. jądrowej, która ma być zlokalizowana w Pątnowie k. Konina, podała spółka.
„Zawierając list intencyjny z Polską Grupą Energetyczną (PGE) i ZE PAK dotyczący realizacji polskiego projektu jądrowego, zobowiązaliśmy się do realizacji naszych działań na możliwie jak najwyższym poziomie – przede wszystkim w aspektach bezpieczeństwa, dostarczanej technologii, kosztów czy terminowej realizacji projektu. W realizacji tych celów wspierać nas będzie doświadczony Team Korea” – powiedział prezes KHNP Joo-ho Whang. cytowany w komunikacie.
Firmy wchodzące w skład Team Korea (KEPCO E&C, KEPCO KPS, KEPCO NF, Doosan Enerbility i Daewoo E&C) podpisały memoranda z 13 polskimi firmami, w tym z Zarmen, APS Energia, Energomontaż, Ecol i Transition Technologies, dotyczące współpracy w zakresie dostaw materiałów, obsługi i eksploatacji technologii.
„Zadeklarowano również dalsze zacieśnianie współpracy między firmami w ramach polskiego projektu jądrowego” – napisano dalej.
31 października PGE i ZE PAK zawarły z KHNP list intencyjny dotyczący współpracy w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Plan rozwoju projektu ma być gotowy do końca 2022 r.
KHNP jest państwową firmą z Korei Płd. z blisko 50-letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych. Zaangażowanie spółki obejmuje budowę 34 bloków elektrowni jądrowych w Korei Południowej i zagranicą
Grupa ZE PAK prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 2,45 mld zł w 2021 r.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews