Trudna sytuacja na rynku poliuretanów nadal trwa i wydaje się, że sytuacja makroekonomiczna w nadchodzących kwartałach może być wciąż mocno złożona, ocenia wiceprezes PCC Rokita Rafał Zdon.
„Patrząc z perspektywy ostatnich lat, miniony kwartał był jednym z najtrudniejszych okresów dla segmentu Poliuretany. Od połowy 2022 roku ceny rynkowe polioli spadają. Równocześnie w pierwszym kwartale tego roku zapotrzebowanie na nie na rynku wyraźnie spadło, o kilkanaście procent w stosunku do lat ubiegłych. Równolegle była bardzo duża dostępność polioli. Przewaga podaży nad popytem była znacząca. Efektem była silna konkurencja cenowa i obniżenie rentowności polioli. Aktualnie nadal notujemy ich bardzo wysoką podaż. Taka sytuacja wymaga od nas dużej elastyczności i bieżącego dostosowywania się do oczekiwań naszych klientów. Odnośnie przyszłości mogę powiedzieć tylko tyle, że niestety trudna sytuacja na rynku poliuretanów nadal trwa” – powiedział Zdon podczas czatu na platformie Strefa Inwestorów.
Według niego, na rynku chloroalkaliów produkcja jest wciąż niższa niż w poprzednich latach. Po okresie produkcyjnego zastoju w ubiegłym roku, dostępność chloroalkaliów wzrosła. Jednocześnie nastąpił spadek popytu związany ze znacznie mniejszą konsumpcją ze strony przemysłu. Dodatkowo I kwartał 2023 r. przyniósł pewną stabilizację cen energii elektrycznej, czyli kluczowego medium dla produkcji chloroalkaliów.
„Obecnie wydaje się, że sytuacja makroekonomiczna w nadchodzących okresach może być wciąż mocno złożona. Z jednej strony – skomplikowany rynek surowców energetycznych i energii elektrycznej, z drugiej – rosnąca dostępność produktów na rynku wraz z malejącym popytem oraz spadki cen produktów. Do powyższych dodać można jeszcze widoczne spowolnienie w przemyśle, potencjalną recesję, niepewność związaną z konfliktem na Ukrainie itp.” – dodał wiceprezes.
PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi. Zakres produkowanych chemikaliów ma charakter zaopatrzeniowy dla najważniejszych branż przemysłu. Są nimi w głównej mierze przemysły: tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od czerwca 2014 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 3,14 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews