PKN Orlen oczekuje spadku marż rafineryjnych r/r do ok. 15 USD/bbl w 2023 r., podobnie jak kwartał wcześniej, podała spółka.
„Marża rafineryjna – w 2023 r. oczekujemy spadku marż rafineryjnych (r/r) do poziomu ok. 15 USD/bbl. Obecnie obserwujemy sezonowy spadek marż. Globalny przerób ropy naftowej utrzymuje się na poziomach sprzed pandemii, a utrzymujące się niskie poziomy zapasów paliw wskazują, że światowe moce rafineryjne mają trudności z zaspokojeniem popytu. Spowolnienie wzrostu popytu lub przyspieszony wzrost podaży to główne dźwignie łagodzenia ograniczeń” – czytamy w prezentacji wynikowej.
W III kw. br. modelowa marża rafineryjna wynosiła 21,9 USD/ bbl wobec 13,8 USD/ bbl w II kw. br., podano w prezentacji.
„Dyferencjał – w 2023 r. oczekujemy spadku dyferencjału (r/r) do poziomu ok. 1,5 USD/bbl w efekcie zmiany struktury przerabianych rop związanej z ograniczeniem przerobu rosyjskiej ropy REBCO w Grupie Orlen (w Polsce rosyjska ropa nie jest przerabiana)” – czytamy dalej.
Według stanu na 20 października, dyferencjał wynosił -1,6 USD/bbl wobec -1 USD/bbl w III kw. 2023 r.
„Marża petrochemiczna – w 2023 r. oczekujemy spadku marż petrochemicznych o ok. 20% (r/r) w efekcie spadku popytu na produkty petrochemiczne na skutek spowolnienia gospodarczego oraz konkurencyjnego importu” – napisano także w prezentacji.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews