Remondis chce wybudować w Polsce nowoczesne zakłady termicznego przekształcania odpadów w najbliższych latach, podała spółka. Brane pod uwagę lokalizacje znajdują się m.in. w województwie śląskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim, a każdy z projektów będzie warty kilkaset milionów złotych.
„W Polsce brakuje mocy przerobowych, zwłaszcza w odniesieniu do zagospodarowania odpadów pochodzenia komunalnego. Ograniczone możliwości dotychczasowych zakładów przyczyniają się do wzrostu cen za odbiór śmieci. Potrzebne są nowe instalacje, które zwiększą konkurencyjność i efektywność wykorzystania odpadów, ograniczą ich składowanie a w konsekwencji zatrzymają wzrosty opłat ponoszone przez samorządy, mieszkańców i przedsiębiorców” – powiedział Leszek Pieszczek z Grupy Remondis, cytowany w komunikacie.
„Nasze plany wpisują się także w strategię pobudzenia gospodarki w okresie pandemii poprzez duże inwestycje. Liczymy, że każdy z projektów warty kilkaset milionów złotych będzie pozytywnym impulsem dla rozwoju gospodarczego w danym regionie” – dodał.
Projekty inwestycyjne są na etapie analiz na szczeblu ministerialnym, podano także.
Koncepcje instalacji zakładają wykorzystanie paliwa alternatywnego (preRDF) na bazie wytwarzanych lokalnie odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu.
„Dzięki wykorzystaniu preRDF w nowoczesnych elektrociepłowniach, zysk pochodzący ze sprzedaży energii pomniejszy koszty zagospodarowania odpadów, co wpłynie pozytywnie na ustabilizowanie opłat śmieciowych ponoszonych przez mieszkańców” – wskazał także Pieszczek.
Remondis zarządza w Europie 16 instalacjami do odzysku energii z odpadów o łącznej wydajności ponad 4 mln ton/rok.
Źródło: ISBnews