W aktywa międzynarodowe inwestuje 15% polskich inwestorów, wynika z badania eToro. Ankietowani mogliby inwestować na rynkach globalnych chętniej, gdyby mieli wsparcie ze strony doradcy (24%) lub dostęp do informacji w języku polskim (22%).
„Główne obawy wymieniane przez badanych to: brak wiedzy, jak oceniać aktywa międzynarodowe (27%), brak wystarczającej znajomości języka angielskiego (22%), brak wiedzy o dostępie do informacji (20%). 18% woli wspierać polskie branże, a 11% przyznaje, że lepiej zna polski rynek niż globalny. 10% czuje się bezpieczniej, inwestując w aktywa krajowe. 12% ankietowanych jest zdania, że koszty inwestowania w aktywa zagraniczne są zbyt wysokie” – czytamy w komunikacie.
Z badania wynika, że ankietowani mogliby inwestować na rynkach globalnych chętniej, gdyby mieli wsparcie ze strony doradcy (24%) lub dostęp do informacji w języku polskim (22%). 19% oczekuje lepszego dostępu do informacji o różnych aktywach. Tyle samo badanych inwestowałoby w aktywa zagraniczne częściej, gdyby ich znajomi odnosili na tym polu sukcesy. Możliwość wypłaty w lokalnej walucie jest ważnym czynnikiem dla 14% respondentów. 9% deklaruje, że nie chce inwestować w rynkach globalnych wcale, podkreślono.
Polacy, którzy decydują się inwestować na rynkach globalnych, mają różne motywacje. 29% ma większe zaufanie do potencjału wzrostu międzynarodowych akcji. 24% przewiduje, że długoterminowe zyski na rynku zagranicznym będą wyższe niż na polskim. Tyle samo ankietowanych chce inwestować w spółki i sektory, które będą mieć pozytywny wpływ na klimat. Niewiele mniej, bo 21%, chce inwestować w międzynarodowe marki, firmy i sektory, które zna i wierzy w ich przyszłość. 15% chce dywersyfikować swój portfel w różnych gospodarkach światowych. 14% zwraca uwagę czy spółki prowadzą realny program ESG, wskazano również.
„Przez długi czas największym problemem był brak dostępu do zagranicznych akcji. Teraz to się zmieniło, dzięki rozwojowi cyfryzacji i likwidacji barier w inwestowaniu. Teraz, gdy dostęp do zagranicznych akcji stał się łatwy i tani, największym ograniczeniem pozostaje brak wiedzy i doświadczenia na zagranicznych rynkach. Jednak świetne wyniki amerykańskich czy globalnych akcji zaczynają zachęcać polskich inwestorów do międzynarodowej dywersyfikacji swoich portfeli, pomagając w ten sposób zmniejszyć ryzyko” – powiedział analityk eToro Paweł Majtkowski, cytowany w komunikacie.
Jeśli chodzi o aktywa międzynarodowe, kryptowaluty są wśród badanych najczęściej wybieranymi klasami aktywów (37%). Na towary stawia 24%, a na waluty 22%. 17% inwestuje w akcje. Pozostałe międzynarodowe klasy aktywów najchętniej wybierane przez badanych to: obligacje (15%), fundusze powiernicze (11%) i ETFy (8%).
Jedna trzecia respondentów nie wie, czy zmieni poziom swoich inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, ale 26% planuje ich wzrost. 24% utrzyma poziom inwestycji zagranicznych na tym samym poziomie, a 18% je zredukuje, zakończono.
eToro przeprowadziło 26 październiku 2021 r. badanie stosunków polskich inwestorów względem inwestowania w aktywach międzynarodowych. Spośród prawie 900 ankietowanych 36% stanowili mężczyźni, a 64% kobiety. Badanie objęło zasięgiem cały kraj.
Źródło: ISBnews