Drugi nabór wniosków o wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych ruszy w lutym 2024 r., podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Dzisiaj ruszył pierwszy nabór wniosków. Do rozdysponowania jest łącznie 5,5 mld zł za 2023 r.
„Pomoc podstawowa będzie wypłacana w dwóch turach – za pierwsze i za drugie półrocze 2023 r. w formie refundacji, zaś pomoc zwiększona w formie zaliczki za cały 2023 r. Pierwszy nabór wystartował 25 października br. (potrwa do 8 listopada br.), a drugi ruszy w lutym 2024 r.” – czytamy w komunikacie.
Wnioski o pomoc będzie można składać elektronicznie poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podano także.
Do uzyskania pomocy podstawowej uprawnione będą wszystkie firmy energochłonne, które przeważającą działalność prowadzą w sekcji B lub C PKD. Za energochłonne uznane zostaną te firmy, których koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. wyniosły nie mniej niż 3% wartości produkcji sprzedanej. Kwota pomocy podstawowej wynosi 50% kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro, liczone łącznie dla wszystkich przedsiębiorstw powiązanych zarejestrowanych w Polsce.
Z pomocy zwiększonej będą mogły skorzystać firmy, które spełniają dodatkowe warunki:
– prowadzenie przeważającej działalności w branżach określonych przez KE jako szczególnie narażone na utratę konkurencyjności.
– odnotowanie w 2023 r. ujemnego wyniku finansowego EBITDA lub spadku tego wskaźnika o 40% względem 2021 r.
– przedstawienie do końca I kwartału 2024 r. przez wnioskodawcę planu zwiększenia efektywności energetycznej, którego koszty realizacji wyniosą co najmniej 30% otrzymanej pomocy.
Źródło: ISBnews