Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) przesłało przedstawicielom związków górniczych propozycje pozwalające zakończyć impas w negocjacjach dotyczących umowy społecznej. Główne założenia dotyczą trzech spraw: gwarancji miejsc pracy, indeksacji płac i notyfikacji umowy przez Komisję Europejską.
W piśmie przesłanym związkowcom wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń napisał: „Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom związków zawodowych rząd proponuje rozwiązania kompromisowe, które z jednej strony potwierdzają intencję rządu w zakresie gwarancji zatrudnienia, a z drugiej strony będzie rozwiązaniem oczekiwanym w zakresie indeksacji wynagrodzeń”.
Propozycje rządowe zakładają, że w przypadku likwidacji dotychczasowego miejsca pracy niezależnie od harmonogramu pracownik będzie miał gwarancję alokacji lub osłonę socjalną. Indeksacja wysokości jednorazowych odpraw pieniężnych dla odchodzących z pracy górników oraz zamiast indeksacji płac system premiowy, dający szansę wypracowania jednej dodatkowej pensji.
Jak powiedział ISBnews rzecznik Polskiej Grupy Górniczej (PGG), Tomasz Głogowski, średnia pensja w spółce to ok.7 500 zł brutto.
Premie górnicze byłyby oddzielne dla każdej jednostki produkującej węgiel.
W umowie społecznej ma znaleźć się zapis, że „jeśli Komisja Europejska nie wyrazi zgody na planowane instrumenty wsparcia, strony podejmą, w dobrej wierze rozmowy mające na celu wypracowanie scenariuszy działań z uwzględnieniem stanowiska KE”.
MAP oczekuje do najbliższego poniedziałku na stanowisko związków zawodowych.
Związkowcy, pytani przez ISBnews o ocenę propozycji rządowych powiedzieli, że właśnie są one analizowane i konsultowane z górnikami.
Wstępne założenia, przyjęte przez resort aktywów państwowych i przedstawicieli związków zawodowych, zakładają stopniowe zamykanie kopalń do 2049 roku i dopłaty, w ramach pomocy publicznej, do węgla, który będzie spalany w elektrowniach konwencjonalnych.
Wojciech Żurawski
Źródło: ISBnews