Rząd planuje wydłużenie do 31 stycznia terminu obowiązywania dotychczasowych zakazów, nakazów i ograniczeń, wprowadzonych 28 grudnia 2020 r., nazywanych kwarantanną narodową, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jednocześnie z zakazów wyłączona zostanie kontynuacja rehabilitacji oraz usługi hotelarskie wykonywane na rzecz pracowników Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, a także osób uczestniczących w konkursach na aplikację i świadczących usługi przeglądu maszyn.
Przyjęcie nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii planowane jest w I kw. Jej celem jest – jak podano w uzasadnieniu – ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusa SARS-CoV-2.
„W projekcie rozporządzenia proponuje przedłużenie do dnia 31 stycznia 2021 r. terminu obowiązywania zakazów, nakazów i ograniczeń, które obowiązują do dnia 17 stycznia 2021 r.” – czytamy w informacji o najistotniejszych rozwiązaniach planowanej regulacji.
Z zakazu działalności hotelarskiej wyłączono wykonywanie tych usług na rzecz gości będących pracownikami Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), osoby uczestniczące w konkursie na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, a także zdające egzamin sędziowski i egzamin prokuratorski oraz inne osoby uczestniczące w organizowaniu i przeprowadzaniu tych konkursów i egzaminów oraz dla osób świadczących usługi przeglądu, konserwacji lub naprawy maszyn i urządzeń wykorzystywanych w zakładach przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych, w związku z wykonywaniem, poza miejscem stałego zamieszkania, zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z tymi usługami.
Wprowadzono przepis umożliwiający kontynuację przerwanej rehabilitacji, co ma pozwolić na wykorzystanie przez pacjenta przysługującego mu czasu jej trwania, określonego przepisami prawa, i osiągnięcie założonego celu terapii.
„Co do zasady, pacjent będzie kontynuował przerwaną rehabilitację u dotychczasowego świadczeniodawcy na podstawie tego samego skierowania. Jeżeli jednak przerwanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja będzie mogła być kontynuowana u innego świadczeniodawcy. W tym przypadku podstawą kontynuacji będzie zaświadczenie wystawiane przez świadczeniodawcę, u którego rozpoczęto rehabilitację […]. Przy wpisie do harmonogramu przyjęć taki pacjent będzie traktowany jako świadczeniobiorca kontynuujący leczenie i nie będzie wpisywany na listę oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej” – czytamy dalej.
Przepisy te miałyby być stosowane do rehabilitacji przerwanej po 23 października 2020 r. Od 24 października 2020 r. zostały wprowadzone znaczne ograniczenia w dostępie do rehabilitacji stacjonarnej z powodu wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
W projekcie zakłada się także wprowadzenie zapisu, regulującego kolejność szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień.
Źródło: ISBnews