Rząd przyjmie w najbliższych dniach projekty ustaw wprowadzających cenę maksymalną energii dla podmiotów wrażliwych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych powyżej określonych wcześniej limitów zużycia, a także dotyczących dystrybucji węgla przez samorządy, zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Poinformował, że dzisiaj oba projekty pozytywnie zaopiniowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu.
„Komisja pozytywnie zaopiniowała oba projekty: projekt dotyczący cen energii, jak i projekt dotyczący dystrybucji węgla. Strona samorządowa zgłosiła uwagi o charakterze technicznym do ustawy związanej z dystrybucja węgla. Do końca dnia te uwagi zostaną spisane i przekazane Ministerstwu Aktywów Państwowych, rządowi, tak aby móc część z tych uwag technicznych wprowadzić w życie” – powiedział Szefernaker po posiedzeniu Komisji.
„Jeżeli chodzi o ustawę dotyczącą cen energii, ona również została pozytywnie zaopiniowana. […] Co do zasady jeżeli chodzi o rozwiązania zawarte w ustawie przestawionej przez Ministerstwo Klimatu również została pozytywnie zaopiniowana” – dodał.
Poinformował, że uwagi samorządów do projektu mają zostać przekazane stronie rządowej dzisiaj do końca dnia.
„W najbliższych dniach rząd ostatecznie przyjmie oba projektu ustaw, tak aby w przyszłym tygodniu one mogły stanąć na posiedzeniu Sejmu, bo to są sprawy dzisiaj pilnej wagi” – dodał.
Kolejne posiedzenie Sejmu planowane jest na 20 października br.
Projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, nad którym pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada wprowadzenie maksymalnej ceny energii dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw na poziomie 785 zł/MWh, a dla gospodarstw domowych ponad limity zużycia – 693 zł za 1 MWh.
Natomiast Ministerstwo Aktywów Państwowych – jak wynika z wypowiedzi wiceministra – pracuje nad projektem ustawy, która ma przygotować ramy prawne do współpracy z samorządami, gotowymi dystrybuować i sprzedawać węgiel mieszkańcom.
Źródło: ISBnews