Podpisanie umowy społecznej z górniczymi związkami zawodowymi powinno nastąpić w ciągu najbliższych dni, poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń przed rozpoczęciem kolejnej rundy rozmów na temat tej umowy w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, podpisanie umowy społecznej powinno nastąpić do końca marca br.
„Wracamy do rozmów, myślę o tym, aby dojść do tego, co jest możliwe, ale przede wszystkim – do tego, co jest potrzebne polskiemu górnictwu, polskiej energetyce i całej polskiej gospodarce” – powiedział Soboń dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania.
Doprowadzenie tego procesu do końca powinno zaowocować notyfikacją ustawy i zabezpieczeniem tego sektora do 2049 roku. Ma to też – w ocenie wiceministra – wymiar związany z bezpieczeństwem energetycznym, a dla pracowników górnictwa z gwarancją miejsc pracy.
Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek zapowiadał przed rozpoczęciem obrad, że związkowcy oczekują dziś „jasnej deklaracji” strony rządowej, że zarządy spółek podpiszą umowy społeczne gwarantujące zatrudnienie załogom i dodatkowo wypłaty odszkodowań dla zwalnianych górników.
Podstawą umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego ma być porozumienie zawarte we wrześniu 2020 roku. Przyjęto wówczas założenie dotyczące wygaszania kopalń do 2049 roku z założeniem subsydiowania produkcji węgla na potrzeby energetyki konwencjonalnej.
Źródło: ISBnews