Założenia programu wsparcia dla przedsiębiorców, prowadzących działalność w strefie przygranicznej z Białorusią, objętej czasowym zakazem przebywania są obecnie w końcowym etapie uzgodnień z Komisją Europejską, wynika z wypowiedzi dyrektor departamentu rozwoju i inwestycji Ministerstwa Rozwoju i Technologii Łucji Sromeckiej.
„Przygotowywany jest program tzw. tarcza dla pogranicza. 1 kwietnia tego roku założenia programu zostały przekazane do prenotyfikacji Komisji Europejskiej. […] Postanowiliśmy to zrobić dwuetapowo, tzn. najpierw prenotyfikacja Komisji Europejskiej dla założeń do programu po to, żeby już sam proces notyfikacji przebiegał bardzo szybko i był de facto formalnością” – powiedziała Sromecka podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. turystyki.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pozostaje w „kontakcie roboczym” z Komisją Europejską i na bieżąco udziela odpowiedzi na zadawane przez Komisję pytania, uzgadniając dopuszczalny kształt programu. Jak zapowiedziała Sromecka, ostatnie informacje dot. programu mają zostać przekazane Komisji dzisiaj lub jutro.
„Te uwagi Komisji Europejskiej są nam też potrzebne po to, aby ten proces legislacyjny przebiegał sprawnie tzn. żeby wyczerpać katalog ewentualnych uwag co do zapisów ustawy” – podkreśliła.
Zgodnie z założeniami, w programie będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność na terenie objętym czasowym zakazem przebywania na 2 września 2021, na ten dzień nie zalegali z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, a na dzień składania wniosku nie byli w likwidacji, upadłości lub restrukturyzacji.
Program ma dotyczyć przedsiębiorców, którzy posiadają rezydencję podatkową na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub są zarejestrowani na terytorium RP i przejdą pomyślnie badanie due diligence.
Program ma być skierowany m.in. do przedsiębiorców oraz rolników, świadczących usługi hotelarskie, przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie gastronomii, organizatorów turystyki, przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych w rozumieniu ustawy o imprezach turystycznych, pilotów, przewodników wycieczek, wypożyczalnie sprzętu sportowego i turystycznego.
Każdy z rodzajów tej działalności musi być prowadzony na terenie objętym czasowym zakazem przebywania.
Obecne przepisy dot. czasowego zakazu przebywania w strefie przygranicznej z Białorusią obowiązują do 30 czerwca br. Z wczorajszej wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Mullera wynika, że zakaz ten zostanie prawdopodobnie przedłużony.
Źródło: ISBnews