W trakcie konsultacji programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 (FERS) wpłynęło ponad 850 uwag od ponad 130 instytucji, poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR). Obecnie resort szczegółowo analizuje wszystkie zgłoszone propozycje i wprowadza korekty. Budżet programu to równowartość 4 mld euro.
„Ponad 850 zgłoszeń od ponad 130 instytucji i osób – tak w skrócie można podsumować konsultacje FERS. To dla nas ważne, aby program współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego odpowiadał na rzeczywiste potrzeby społeczne. Cieszę się zatem, że FERS wzbudził takie zainteresowanie” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) wszystkie zgłoszenia szczegółowo przeanalizuje, a efektem tej pracy będzie raport z konsultacji publicznych zawierający stanowisko do każdej ze zgłoszonych uwag. Raport wkrótce przedstawimy na stronie internetowej MFiPR, dodała.
Głównym celem programu jest wsparcie na rzecz: poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia.
Jak poinformowała Jarosińska-Jedynak, po konsultacjach w obszarze zdrowia zachowano trzy filary wsparcia: profilaktyka i zdrowie publiczne, kadry systemu ochrony zdrowia oraz zwiększanie dostępności usług opieki zdrowotnej.
Wśród zmian w zapisach programowych pojawił się otwarty katalog chorób cywilizacyjnych, których będą mogły dotyczyć działania profilaktyczne. Onejmie on np. choroby oczu. Zwiększona została kwota wsparcia w zakresie włączania organizacji pozarządowych reprezentujących pacjentów w działania w obszarze ochrony zdrowia.
W obszarze wsparcia ekonomii społecznej MFPR zdecydował się na podniesienie o 35 mln zł budżetu na przyznawanie tzw. „premii społecznej” – wsparcia dla samorządów zlecających realizację usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej.
W FERS ma znaleźć się też wsparcie dla tworzenia sieci i franczyz podmiotów ekonomii społecznej o charakterze biznesowym (nowy typ operacji, wprowadzony w odpowiedzi na liczne sygnały środowiska ekonomii społecznej). Alokacja na te działania ma wynosić 15 mln zł.
W programie znalazły się też zapisy dot. wsparcia dialogu społecznego w zakresie transformacji energetycznej i w zakresie zapewnienia pracownikom zdrowego i dobrze przystosowanego środowiska pracy, pozwalającego zachować aktywność zawodową w zdrowiu.
Konsultacje FERS trwały od 2 czerwca do 9 lipca 2021 r. Opinie można było zgłaszać m.in. za pośrednictwem formularza uwag. Trwają prace nad przygotowaniem kolejnej wersji programu. Prace te są jeszcze w toku, ponieważ równolegle do szerokich konsultacji społecznych, MFPR prowadzi również dialog nieformalny z Komisją Europejską.
Źródło: ISBnews