Z początkiem października ruszyła rejestracja do 23. edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Zapisy potrwają do końca października bieżącego roku. SIGG to projekt edukacyjny umożliwiający praktyczną naukę inwestowania uczniom szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych. Projekt jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy przekazywanej uczniom w ramach
przedmiotu Biznes i Zarządzanie. Portal inwestycje.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wspólnie z Fundacją GPW również w tym roku zapraszają nauczycieli oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, a także klas VII i VIII szkół podstawowych do udziału w 23. edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG). Jest to projekt o charakterze edukacyjnym, który ma na celu zainteresowanie uczniów zasadami funkcjonowania rynków kapitałowych, giełdą i przede wszystkim możliwościami w zakresie inwestowania oraz oszczędzania długoterminowego.
W dotychczasowych edycjach SIGG udział wzięło łącznie ponad 380 tys. uczniów. Rejestracja do tegorocznej, 23. edycji SIGG potrwa do 31 października 2024 roku. Nagrody przewidziane zostały zarówno w części edukacyjnej, jak i inwestycyjnej projektu. Najlepsze klasy, które uzyskają najwyższe wyniki na platformie edukacyjnej, zostaną nagrodzone (5 najlepszych klas otrzyma dofinansowanie przyjazdu do siedziby GPW). Na zwycięski zespół czeka 10 tys. zł. Nagrody pieniężne otrzymają także zespoły będący na kolejnych miejscach rankingu (od 1. do 26. miejsca) oraz nauczyciele. Ponadto przewidziane zostały atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe dla uczniów z najlepszymi wynikami uzyskanymi na platformie edukacyjnej SIGG.
Organizatorami konkursu są GPW oraz Fundacja GPW, a partnerami: Fundacja im. Lesława A. Pagi (Partner Strategiczny), Santander Biuro Maklerskie, Santander Leasing, Dom Maklerski BOŚ, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Warszawski Instytut Bankowości, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Fundacja Trampki na giełdzie. Honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Finansów i Minister Edukacji Narodowej. Partnerami medialnymi są: Comparic, Stockwatch, inwestycje.pl, Telewizja Biznesowa oraz radio Kampus.
Udział w SIGG
W rozgrywkach SIGG mogą uczestniczyć zespoły uczniów (od 2 do 4 osób) szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych z całej Polski, pod opieką nauczyciela. Potrzebną wiedzę z zakresu podstaw ekonomii i działania rynku kapitałowego uczestnicy mogą zdobywać przy pomocy materiałów multimedialnych, filmów i kursów e-learningowych na platformie edukacyjnej SIGG. Po raz kolejny możliwość udziału w projekcie mają również zespoły wyodrębnione w ramach drużyn ZHP.
Formuła SIGG
SIGG to internetowa gra inwestycyjna realizowana za pośrednictwem specjalnie przygotowanej do tego celu platformy edukacyjnej GPWtr@der. Platforma wiernie oddaje rynek giełdowy, pozwala na naukę mechanizmów działania giełdy, doboru spółek do portfela i składanie zleceń, co w rezultacie umożliwia symulowanie inwestycji w instrumenty finansowe notowane na GPW.
SIGG składa się z dwóch części
część inwestycyjna – polegającej na inwestowaniu wirtualnych pieniędzy w akcje i ETF-y oraz kontrakty terminowe (w drugim etapie). Każdy zespół posiada jeden rachunek inwestycyjny oraz określoną kwotę wirtualnych pieniędzy. Zadaniem młodzieży jest uzyskanie możliwie najwyższej stopy zwrotu. Aplikacja SIGG doskonale odwzorowuje giełdową rzeczywistość i pozwala uczniom poczuć się jak na prawdziwej giełdzie.
część edukacyjna – polegającej na samokształceniu i weryfikacji zdobytej wiedzy poprzez rozwiązywanie quizów, a także grywalizację w postaci pojedynków wiedzy pomiędzy uczestnikami. Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na GPW: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie podejmują decyzję o tym, w jakie spółki giełdowe lub instrumenty finansowe chcą zainwestować, po czym dokonują transakcji.
Harmonogram tegorocznej edycji SIGG
- od 1 października do 31 października 2024 r. – rejestracja,
- od 28 października do 8 listopada 2024 r. – gra testowa,
- od 12 listopada 2024 do 19 stycznia 2025 r. – aktywność w części edukacyjnej SIGG,
- od 12 listopada 2024 do 17 stycznia 2025 r. – etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach,
- od 3 marca do 28 marca 2025 r. – etap 2: transakcje na kontraktach terminowych,
- od 8 kwietnia do 11 kwietnia 2025 r. – dogrywka dla najlepszych zespołów w województwach,
- 24 kwietnia 2025 r. – finał SIGG w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Dodatkowo każdy zespół oraz nauczyciele mogą korzystać z doświadczenia i wiedzy ponad dwudziestu koordynatorów regionalnych współpracujących z organizatorami projektu.
Konkurs dla nauczycieli
Po raz kolejny także nauczyciele mają możliwość poznania platformy SIGG oraz sprawdzenia się w inwestowaniu. Zaplanowano dla nich odrębny konkurs umożliwiający indywidualne inwestowanie w I i II etapie SIGG oraz specjalne nagrody dla zwycięzców.
Proces rejestracji
Rejestracji dokonuje nauczyciel – opiekun grupy, który na stronie SIGG wybiera szkołę w której uczy oraz dodaje nazwy zespołów. Następnie każdy z uczniów zakłada własne konto, wskazuje szkołę, nauczyciela oraz zespół. Konkurs rozpoczyna się grą testową.
Przed rejestracją należy zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie internetowej: sigg.gpw.pl
Źródło: SIGG