Polkomtel, operator sieci Plus, rozpoczął nabór startupów 5G w ramach Akceleratora S5, podał Plus. Poszukiwane są rozwiązania startupów, które mają pomysł na wykorzystanie technologii 5G. Zgłoszenia można nadsyłać do 21 września 2020 r. , zaś najlepsze rozwiązania zyskają szansę przejścia na wyższy poziom – komercyjnego wdrożenia.
„Ponieważ technologia 5G jest dość nowa, a dostęp do niej ograniczony, Grupa Polsat postanowiła zaangażować się wraz z Akceleratorem S5 z Łodzi w pomoc młodym, innowacyjnym firmom celem lepszego zrozumienia i pokazania możliwości wykorzystania 5G w życiu codziennym. Grupa Polsat, jako lider technologii 5G, chce również działać na rzecz jej promocji z korzyścią dla biznesu i społeczeństwa. Technologia 5G jest kluczowym elementem dla cyfryzacji gospodarki i życia społecznego, dlatego tak istotne jest wspieranie edukacji i rozwoju projektów z jej wykorzystaniem” – czytamy w komunikacie.
Proces akceleracji podzielony jest na dwa etapy:
W I etapie, trwającym do trzech miesięcy, startupy mogą otrzymać dofinansowanie do 50 tys. zł na inkubację pomysłu. Celem I etapu jest przygotowanie wybranych startupów do pracy z technologią 5G poprzez transfer wiedzy 5G i indywidualne konsultacje technologiczne, weryfikacja potencjału biznesowego i technologicznego wybranych startupów oraz przygotowanie do udziału w dalszym pilotażu. Po zakończeniu I etapu startupy, które pozytywnie przejdą kolejną rekrutację, wezmą udział w II etapie programu,
W II etapie startupy mogą otrzymać aż do 550 tys. zł wsparcia na dopracowanie i wdrożenie innowacji. Celem II etapu jest rozwój produktu/usługi, integracja jej z rozwiązaniami partnera oraz walidacja projektu wykorzystującego technologię 5G. Startupy otrzymają wsparcie eksperckie oraz indywidualne konsultacje biznesowe i technologiczne umożliwiające rozwój projektu w taki sposób, aby był gotowy do walidacji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz do komercjalizacji, wskazano również.
Poza dofinansowaniem, startup otrzyma eksperckie wsparcie techniczne oraz biznesowe, możliwość przeprowadzenia proof of concept w Grupie Polsat, dostęp do niezbędnej infrastruktury i zaawansowanego laboratorium technologicznego.
Obszary, w jakich poszukiwane są startupy to: Media i Rozrywka (np. VR/AR, rozwiązania dla TV i Internetu, digitalizacja, gamifikacja); Inteligentny dom i biuro, głównie w obszarze IoT; Opieka zdrowotna – np. rozwiązania wspierające kondycję zdrowotną, wspierające pracę służby zdrowia; Motoryzacja – np. zarządzanie i optymalizacja floty, telematyka; Ekologia – np. rozwiązania pozytywnie wpływające na środowisko naturalne, wspierające koncepcję zrównoważonego rozwoju; Transformacja Cyfrowa – cyfryzacja usług i procesów w organizacji.
Do naboru zgłaszać się mogą mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju (maksymalnie do 22 miesięcy od daty rejestracji), prowadzące działalność na terenie województwa łódzkiego lub które, w przypadku rekomendacji do udziału w programie, zarejestrują działalność gospodarczą na terenie województwa łódzkiego w ciągu 14 dni, podsumowano.
Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. Akcje Cyfrowego Polsatu są notowane na GPW od 2008 r.
Źródło: ISBnews