Niemal 3/4 (74%) firm w Polsce odczuwa brak pracowników szeregowych, wykonujących proste i powtarzalne czynności (m.in. pracowników fizycznych, kasjerów, pakowaczy czy magazynierów), wynika z raportu agencji pracy natychmiastowej Tikrow. 47% przedsiębiorstw obawia się, że opóźni to realizację zamówień, a 40% ma większe trudności w pozyskiwaniu nowych klientów.
„Zgodnie z raportem Tikrow 'Rynek pracowników szeregowych. Perspektywa dla retailu, produkcji i logistyki’ 74% firm mierzy się z brakiem pracowników wykonujących niespecjalistyczne zadania. Są to w głównej mierze osoby zatrudnione na produkcji, magazynierzy, pakowacze czy pracownicy sklepów. W największym stopniu problem dotyka tych przedsiębiorstw, które zatrudniają od 250 do 500 osób (80% wskazań). Biorąc pod uwagę branże, najczęstsze braki odczuwa handel (84%), a w nieco mniejszym stopniu logistyka i magazyny (76%) oraz produkcja (73%)” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Firmy posiadają najwięcej wakatów na stanowiskach związanych z produkcją (54%), obsługą magazynu (42%), inwentaryzacją lub pakowaniem zamówień (po 34% wskazań) i pracą na kasie (32%).
„Przedsiębiorcy wskazują, że braki pracowników w ich firmach są spowodowane przede wszystkim nagłymi odejściami pracowników (56%), niespodziewanymi nieobecnościami członków zespołu (54%) oraz zachorowaniami (46%). W perspektywie branżowej wygląda to nieco inaczej. Przedstawiciele retailu, jako główny powód deficytu wśród pracowników szeregowych, wskazali nagłe, niespodziewane nieobecności pracowników (57%). W produkcji dominuje problem z rekrutacją odpowiednich osób (45%), a w branży logistycznej i magazynowej nagłe odejścia pracowników (58%)” – czytamy dalej.
Zgodnie z raportem, ponad połowa organizacji (53%) deklaruje, że proces rekrutacji pracowników szeregowych potrafi trwać ponad miesiąc, 41% firm potrzebuje na to mniej niż miesiąc.
„Braki na najniższych stanowiskach mogą niekorzystnie wpływać na sprawną organizację łańcucha dostaw wielu firm. Co drugi przedsiębiorca wskazał w badaniu Tikrow, że wakaty wiążą się z brakiem możliwości sprawnego zastąpienia tej części załogi, która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Aż 47% firm ryzykuje opóźnieniami w realizacji zamówień, a 4 z 10 organizacji przez brak pracowników szeregowych może nie być w stanie pozyskiwać nowych klientów” – napisano też w materiale.
Opinie pracodawców zebrano w ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI oraz wśród klientów Tikrow na próbie liczącej N=234 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji firm branży handlowej, produkcyjnej i logistycznej. Badanie zostało zrealizowana od 25 stycznia do 7 lutego 2024 roku.
Źródło: ISBnews